Kto odpowiada za oświetlenie uliczne? Gdzie zgłosić awarię? — LUMI TEAM

Kto odpowiada za oświetlenie uliczne? Gdzie zgłosić awarię?

22 kwietnia 2021

Skutki awarii oświetlenia w przestrzeni publicznej zauważamy bardzo szybko. Mimo, że na co dzień nie zwracamy uwagi na lampy uliczne, są niezwykle potrzebnym elementem w przestrzeni, po której się poruszamy. Mało kto jednak wie jak i gdzie zgłosić awarię oświetlenia miejskiego.

Dlaczego oświetlenie uliczne czasami szwankuje?

Oświetlona droga czy chodnik daje nam nie tylko komfort przemieszczania się, ale również zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Niekiedy jednak pojawiają się różnego rodzaju usterki, zwłaszcza podczas złych warunków atmosferycznych. Burze, silne wiatry czy intensywne opady sprzyjają powstawaniu uszkodzeń w oświetleniu ulicznym. Niebezpieczne dla elementów oświetleniowych są również wszelkiego rodzaju wypadki drogowe, gdzie podczas uderzenia pojazdu dochodzi do uszkodzeń wymagających naprawy. Oczywistym jest też fakt, że żarówki umieszczone w lampach po prostu się zużywają. Tak jak większość elementów i one mają określoną żywotność i co jakiś czas wymagana jest ich wymiana.

oświetlenie ulicyJedna z naszych inwestycji – oświetlenie ulicy

 

Kto dba, aby oświetlenie uliczne działało bez zarzutów?

Zazwyczaj o naprawę oświetlenia zwracamy się do urzędu miasta lub gminy, a także do zarządu dróg. Dobrze jest, jeśli znamy właściwy referat odpowiadający za infrastrukturę na danym obszarze. Zgłaszając taką awarię powinniśmy pamiętać o podaniu jak najdokładniejszej lokalizacji uszkodzonej lampy. Jest to bardzo przydatna informacja, która przyspieszy cały proces naprawy. W przypadku dróg wewnętrznych odpowiedzialność za naprawę pojawiających się awarii są między innymi spółdzielnie mieszkaniowe czy zarządca danej posiadłości. Wiele większych miast uruchamia również specjalnie przeznaczone do tego numery telefonów, na które niezwłocznie powinniśmy zadzwonić po zauważaniu usterki, ponieważ zwłoka gra na niekorzyść osób i pojazdów poruszających się po nieoświetlonym terenie. Jeśli jednak nie mamy pojęcia kto odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie oświetlenia ulicznego danego terenu możemy skontaktować się z pogotowiem energetycznym. Nawet jeśli nie przyjmą zgłoszenia powinni przekierować nas do odpowiedniej jednostki.

oswietlenie drogi

Oświetlenie drogi, Lumiteam

Jak długo trzeba czekać na naprawę oświetlenia ulicznego?

Niestety rzadko zdarza się, że naprawa jest wykonywana bezpośrednio po przyjęciu zgłoszenia. Często na podjęcie działań w tym kierunku czeka się od kilku tygodni aż do miesiąca. Terminy wykonywania zleconych napraw określane są w umowie zawartej z jednostką samorządu terytorialnego. Najszybciej realizowane są naprawy niebezpiecznych skrzyżowań czy przejść dla pieszych, ponieważ niesie to ze sobą duże niebezpieczeństwo.
Warto nie być obojętnym i zgłaszać wszelkie zaobserwowane awarie czy usterki. Nas nic to nie kosztuje, a przyczynimy się do szybszego rozwiązania problemu i zapewnimy bezpieczeństwo sobie i wielu innym osobom.

oswietlenie drogowe polski producent

Lampy drogowe LED, Lumiteam