Jak zaprojektować oświetlenie parkingu zewnętrznego? – LUMI TEAM

Jak zaprojektować oświetlenie parkingu zewnętrznego?

23 lipca 2021

Bezpieczeństwo stanowi najwyższy priorytet podczas oświetlania parkingów zewnętrznych. Dlatego zainstalowane oprawy muszą nie tylko zapewniać maksymalną jakość światła, ale także działać doskonale przez długi czas, nawet w ekstremalnych warunkach. Poniżej znajduje się 5 najważniejszych wskazówek, dotyczących oświetlenia parkingu.

1. Dobierz odpowiedni poziom oświetlenia
Wybór odpowiedniego poziomu oświetlenia może być zaskakująco skomplikowany. Na początek zadaj sobie kilka pytań: Czy jest to nowa inwestycja czy modernizacja istniejącego oświetlenia? Jeśli jest to wymiana oświetlenia, to czy na parkingu są już słupy i jakiej są wysokości? W jakich godzinach klienci bądź pracownicy korzystają lub będą korzystać z parkingu? Czy na parkingu będzie mały, średni lub duży ruch? Zawsze opieraj swoją decyzję na tym, jak zajęty jest (lub będzie) parking.

2. Rozważ przyciemnianie lub sterowanie
Poziom oświetlenia, którego potrzebujesz w godzinach szczytu (tj. bezpośrednio po pracy, około 17:00), w porównaniu do okresów cichszych, będzie zupełnie inny. Niewielu klientów robi zakupy o 2 w nocy. Naturalnie poziomy użytkowania będą się zmieniać, dlatego warto rozważyć obniżenie poziomu oświetlenia w celu dostosowania go do natężenia ruchu. Zapewni to oszczędności energii. Dodatkowo pomaga uniknąć potencjalnie uciążliwego światła podczas godzin nocnych. Energooszczędne lampy uliczne LED wyposażone w system sterowania nie tylko zmniejszą zużycie energii, ale także poprowadzą pieszych i pojazdy do wolnych lub preferowanych miejsc parkingowych.

3. Uwzględnij lokalizację
Ważne jest odpowiednie oświetlone wejść, wyjść, wjazdów i wyjazdów, a także parkometrów. Oświetlenie powinno być skoncentrowane na głównym parkingu samochodowym, ze szczególnym uwzględnieniem sąsiednich budynków. Jeśli parking znajduje się w dzielnicy mieszkalnej jest to szczególnie istotne, gdyż zbyt mocne światło będzie przeszkadzać mieszkańcom, którzy mogą złożyć skargę do władz lokalnych.

4. Użyj neutralnego światła
W przestrzeniach publicznych na ogół preferowane jest neutralne światło 4000K lub cieplejsze. Nie tylko zapewnia ono wyraźny obraz parkingu i wspomaga monitoring, ale również wpływa na dobre samopoczucie i podkreśla elementy krajobrazu lub architektury. Zbyt białe światło może nocą przeszkadzać pobliskim mieszkańcom i należy go unikać.

5. Zminimalizuj odblaski
Nowoczesne oświetlenie, a zwłaszcza lampy LED uliczne, powinny mieć optykę, która odpowiednio pokieruje światłem. Niski współczynnik UGR (wskaźnik olśnienia przykrego) opraw LED zapewni komfort zarówno korzystającym z parkingu jak i sąsiadującym z nim.

Podsumowując, każdy parking jest inny pod względem lokalizacji, użytkowania i projektu. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, dlatego projekt oświetlenia parkingu nigdy nie będzie taki sam. Producent oświetlenia LED wykona dla Ciebie indywidualny projekt przestrzenny, który uwzględni powyższe jednocześnie odpowiednio oświetlając i łącząc różne strefy i obszary przyległe, aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo.