Jak porównywać oprawy led? – LUMI TEAM

Jak porównywać oprawy led?

1 lutego 2018

Pozornie temat banalny – wystarczy w końcu zestawić ze sobą liczby – w rzeczywistości jest pełen haczyków, o których dowiesz się z poniższego artykułu.

 

Podstawowe pytanie brzmi: co porównujesz? Każdy z producentów chce pokazać swoje produkty z jak najlepszej strony, więc często eksponują jednostki, przy których wypadają lepiej. Opisy mogą brzmieć podobnie, jednak dotyczyć zupełnie różnych parametrów. Poniższa lista uchroni Cię przed porównywaniem jabłek z gruszkami.

Znamionowy strumień oprawy czy znamionowy strumień diod w oprawie?

Zawsze porównuj ze sobą znamionowe strumienie opraw, bo tylko ten parametr pokazuje, jaki jest strumień świetlny emitowany przez zamontowane w oprawie źródło światła LED z uwzględnieniem strat związanych z budową oprawy. Te straty mogą wynosić nawet 30% strumienia diod! Przyjmując do obliczeń znamionowy strumień diod w oprawie, wyliczysz, że potrzebujesz mniej opraw i nie zapewnisz nimi wymaganego natężenia oświetlenia. Zobacz, jak to wygląda na naszych kartach produktów – jasno określony jest znamionowy strumień oprawy i znamionowy strumień źródła światła (czyli diod w oprawie).

Znamionowa moc oprawy czy moc źródeł światła?

Zdarza się, że producenci wyróżniają katalogową moc źródeł LED w oprawie, pomijając znamionową moc oprawy. Znamionowa moc oprawy to moc pobierana z sieci elektroenergetycznej – większa niż moc źródła LED w oprawie – i taką znajdziesz w kartach produktów LumiTEAM.

Jaka jest skuteczność świetlna oprawy?

Rzeczywistą skuteczność świetlną oprawy określa ilość światła (lm) emitowanego z oprawy oświetleniowej na jednostkę mocy (W). Do kalkulacji należy wziąć wartość znamionową strumienia oprawy i znamionową moc oprawy. Tylko te liczby uwzględniają wszystkie straty generowane przez komponenty oprawy, jak zasilacz, optykę czy szybę. Wyniki naszych lamp są bardzo dobre, więc z dumą podajemy ich prawdziwą skuteczność świetlną.

Jaki jest wskaźnik Ra (CRI)?

To parametr, który odnosi się do jakości oddawania barwy. Dla różnych pomieszczeń ustalone są normy, np. dla pomieszczeń, w których ludzie wykonują pracę o charakterze biurowym, wymagane Ra wynosi >80. Jeśli decyzja o wyborze oprawy ma być podjęta na podstawie rzetelnych danych, należy ze sobą porównać oprawy o tym samym współczynniku Ra (dwie lampy o różnym współczynniku Ra będą też miały różną skuteczność świetlną).

Jaka jest temperatura barwowa światła?

Temperatura barwowa światła wyrażana jest w skali Kelwina [K]. Im wyższa, tym większy jest udział barwy niebieskiej, która nadaje światłu chłodny odcień. Typowe oprawy LED wytwarzają światło w zakresie 2700 K do 6500 K. Przy porównywaniu opraw ważne jest to, by zestawiać ze sobą produkty świecące z tą samą temperaturą barwową. Jest to istotne, ponieważ tylko wtedy oceniamy ten sam komfort widzenia. Warto wziąć pod uwagę fakt, że oprawa z wyższą temperaturą barwową może mieć nawet do 5% wyższą efektywność świetlną, jednak wówczas barwa światła jest dość chłodna (więcej niż 6000 K).

1800-2000K płomień świecy
2500K żarówka latarki
2800K żarówka w lampie
3500K wczesny poranek, późne popołudnie
4000K jarzeniówka
5200-5500K południe, bezpośrednie słońce
5500K światło lampy błyskowej
6000-6500K zachmurzone niebo
7000-8000K cień

Jak interpretować trwałość opraw LED?

Trwałość opraw LED określana jest przy pomocy wskaźnika LxBy. W przypadku lamp LumiTEAM żywotność wynosi 100 000 godzin przy omawianym wskaźniku L70B50. Oznacza to, że po 100 000 godzin świecenia 50% wszystkich diod w oprawie będzie świeciło strumieniem nie mniejszym niż 70% wartości początkowej. Jeśli jednak zmienimy wskaźnik dla naszej oprawy (na np. L80B20), to zmieni się jej żywotność.

Porównując ze sobą oprawy, zwracaj uwagę na szczegóły w opisach parametrów technicznych, bo to one decydują o tym, czy oświetlenie spełni Twoje oczekiwania.